Zabava

Koleda, Božić, Nova godina

Domaćine, koledo! gospodine, koledo!

Zastasmo te za večerom, koledo!

Gde večeru ti večeraš, koledo!

Belim grlom vino piješ, koledo!

I očima biser brojiš, koledo!

I rukama gajtan pleteš, koledo!

Ovo bi, današnjim jezikom rečeno, bila novogodišnja ili božićna pesmica!

Nije to ni blizu one na koju smo navikli:

Jingle bells, jingle bells,

Jingle all the way,

Oh! what fun it is to ride

In a one-horse open sleigh!

Približavaju se dani koje nazivamo novogodišnjim praznicima, u šta nesumnjivo spadaju katolički Božić, zatim Nova godina, pa pravoslavni Božić, a na kraju i pravoslavna Nova godina. Radujemo se Novoj godini, kupujemo poklone i drugima i sebi, kitimo jelku, slavimo kraj ove i početak naredne godine, spremamo se da na Badnji dan ili uranimo za badnjak ili isti kupimo na pijaci, s ponosom obeležavamo i pravoslavnu Novu godinu – a da nismo svesni koji su pravi razlozi poštovanja baš takvih, a ne drugačijih običaja, niti smo svesni zašto baš tih dana moramo kupovati poklone i kititi jelku.

Iako je Nova godina kao jedinstveni svetski praznik uzela maha tek u XX veku, primećuje se da je većina kultura, religija i nacija još odranije imala sopstvene praznike koje je obeležavala baš tih dana, u periodu nakon zimskog solsticija. Čak i kad je, kao na primer u srednjovekovnoj Srbiji, zvanična godina počinjala 1. septembra, opet je na prelazu iz decembra u januar bilo praznika koji su označavali jedan novi početak. Uočavamo da i katolički i pravoslavni Božić, odnosno praznik Hristovog rođenja, padaju upravo u pomenutom periodu.

Ali, nije sve počelo od Božića, jer ako se osvrnemo na prethrišćanski period, u slovenskoj mitologiji nailazimo na praznik poznat pod imenom Koleda (slobodno ga etimološki možemo povezati sa etrurskim i rimskim Kalendama, koje su označavale prvi dan u mesecu). Danas se ovaj naziv još uvek čuva u Bugarskoj, gde se čak uzima kao sinonim za Božić. U narodu je dugo bio negovan paganski običaj da u danima između Božića i Bogojavljenja grupa maskiranih mladića obilazi kuće u selu i peva koledske pesme (kao što je ona koju smo naveli) u čast domaćina i ukućana, ali pritom izvodeći i mađijske radnje, često i plašeći prisutne, a sve s ciljem da od domaćina dobiju kao dar razne namirnice. Ako se setimo da pravoslavna Nova godina i danas pada upravo između Božića i Bogojavljenja, jasno nam je da bi se Koleda mogla poistovetiti sa proslavljanjem početka nove godine.

Nije slučajno da su se Koleda obeležavala u periodu kad noć ponovo postaje kraća, a sunčani deo dana osetno duži. To se ne primećuje odmah nakon zimskog solsticija (21. decembra), ali već u danima oko pravoslavnog Božića golim okom se vidi da sunce docnije zalazi nego što je to bilo pre dve sedmice. I upravo se ti dani smatraju početkom jednog novog ciklusa, pa se, takoreći, proslavlja povratak sunca. Nije bez značaja ni to što su koledari počinjali sa pripremom svojih maski već oko Svetog Nikole, kada su noći zaista najduže, pa je, prema verovanju, trebalo pozvati sunce da se ponovo vrati.

Pretvaranjem koledarskih praznika u Božić nisu se izgubila verovanja potekla iz ranijih vremena, samo su dobro uklopljena i prilagođena novoj religiji. Iako bi, i prema Bibliji i prema docnijim istraživanjima, Isus Hristos mogao da se rodi jedino u prolećnim mesecima, njegovo se rođenje bolje uklapalo u zimske dane kada se slavilo ponovno rađanje sunca, pa se sada radost počela iskazivati zbog rođenja Božjeg Sina, što je u metaforičnom smislu identično, a darovi za decu, koji su prema verovanjima poticali od vilenjaka i vila, poistovećeni su sa poklonima koje su Isusu na rođenju donela tri mudraca.

Zanimljivo je da Nova godina kao zaseban praznik izlazi iz senke Božića u epohi kad je svet bio podeljen na kapitalistički Zapad i komunistički Istok. Očigledno je prvima postalo jasno da će svoju kulturu nametnuti ako božićne radosti pretvore u novogodišnje i tako ih plasiraju ostatku sveta, dok je drugima Nova godina dobro došla da narodu bude zamena za verski praznik Božić. Tako se desilo da paganska Koleda jedanput bude zamenjena Božićem iz religijskih razloga, a vekovima docnije da Božić bude zamenjen Novom godinom iz komercijalnih, odnosno ideoloških razloga!

Takođe je u svesti širih masa i moderni Deda Mraz (popularisan preko božićnih postera Koka-kole tridesetih godina XX veka) odavno izgubio sve veze sa rimskim Saturnom, germanskim Odinom i hrišćanskim Svetim Nikolom, mada je očigledno načinjen na osnovu njih i na osnovu verovanja koja su ih pratila, s tim što su kombinovani i običaji drugih mitologija, religija i podneblja. I u slučaju Deda Mraza postoji zanimljivost da jeste izmišljen u Americi, ali da je konačni izgled dobio u – Sovjetskom Savezu!

Mnoga stara verovanja sačuvana su, pa ih i dalje poštujemo iako nismo svesni zbog čega to činimo, neka su se malo promenila i prilagodila novim generacijama, izmišljena su opet i neka nova ako su društvo i vreme to iziskivalli.

Na primer, kao glavno jelo novogodišnje večere preporučuje se – prase. Zato što je prase dinamična životinja, pa će onaj ko jede prasetinu napredovati u idućoj godini!

Treba se veseliti i praviti buku, pa i otvoriti sve prozore, jer se time teraju zli duhovi! Dakle, ako se komšija naljuti zbog buke, recite da samo poštujete tradiciju i običaje, ništa više!

Ipak, najzanimljivija su verovanja vezana za – donji veš.

Preporučljivo je da boja donjeg veša bude crvena, jer to je simbol života i sunčeve energije usred hladne i tamne zime, ali time se poštuje i jedan običaj koji vodi poreklo čak iz srednjeg veka, kada je bilo zabranjeno nositi crvenu odeću, pa je ta boja jedino i mogla biti rezervisana za – donji veš! Naravno, ne zbog požude, nego valjda da bi se ispoštovalo sujeverje o sunčevoj svetlosti...

Kome je, međutim, novac bitniji i od požude i od srednjovekovnih običaja, taj bi trebalo da nosi – žuti donji veš, pa će u narednoj godini profitirati!

U koju god mitologiju, religiju ili ideologiju da verujete, priznaćete da su novogodišnji praznici neizbežni. I da ne želimo da ih slavimo, ima nešto što nas čini radosnim u tim zimskim danima kad osetimo kako je sunce ponovo počelo ranije da izlazi i duže da se zadržava na svodu, kad nakon zimskog solsticija i tih tamnih dana shvatimo da sve kreće iznova. Umeli su to da osete ljudi i hiljadama, milionima godina ranije, radovali su se povratku sunca i skorom buđenju života, znali su da time počinje jedan nov period, ali i da je to jedna nova prilika u životu kada se ostavlja ono što je bilo i hrabro kreće napred!

Autor: Dušan Milijić

Najnovije