Kako sećanje građana utiče na život i povezanost unutar zajednice? Kako se prošlost nastavlja i postaje deo sadašnjosti? Kako čuvamo narativnost zajednice kroz usmeno prenošenje, beleženje, vizuelno komuniciranje sećanja njenih članova...? Na koji način se privatne istorije i sećanja mogu učiniti prisutnim u javnom prostoru? - neka su od pitanja kojima se bavi projekat BG LOG :: Memorijski arhiv Beograda.
Ako želiš da razgovaraš o svojim i sećanjima svojih sugrađana, doprineseš pamćenju i očuvanju od zaborava lokalnih priča, usmenih istorija i sećanja vezanih za život u Beogradu, podeliš ideje sa drugima i učestvuješ u realizaciji umetničkog projekta, ali i učestvuješ u mapiranju, beleženju i komuniciranju sećanja prestonice, prijavi se i dođi na radionice na kojima će se diskutovati, razmatrati i primenjivati različite prakse i politike sećanja i mapiranja, zabeležavanja i komuniciranja sećanja grada u kome živiš.
Cilj radionica je da doprinesu trajnom pamćenju i čuvanju od zaborava mesta i narativa od značaja za istoriju i identitet Beograda viđenih iz perspektive njegovih stanovnika, kao i onoga što spada u domen usmenih i ličnih istorija, priča i sećanja. Artefakti prikupljeni i nastali u okviru projekta kao rezultat razgovora, sakupljanja i zajedničkog rada učesnika radionice, biće publikovani u okviru digitalizovanog arhiva koji će biti dostupan na internetu i javno predstavljeni organizovanjem niza aktivnosti usmerenih na saopštavanje i povećanje vidljivosti sećanja građana u javnosti.
Radionice će obuhvatiti:
1. Razgovore, grupne diskusije i intervjue u cilju prikupljanja i beleženja usmenih istorija, ličnih i kolektivnog sećanja vezanih za život u Beogradu;
2. Razmenu i sakupljanje predmeta iz prošlosti (stare fotografije, članci iz novina, knjige, stara pisma i razglednice kao i drugi predmeti koji beleže sećanje zajednice);
3. Kreativan praktičan rad na obradi i komuniciranju prikupljenog i zabeleženog materijala i informacija – tehnička obrada i digitalizacija štampanog, audio, foto i video materijala; kreiranje novog materijala na osnovu sadržaja obrađivanih u toku radionice;
4. Rad na realizaciji umetničkih projekata usmerenih na komuniciranje sećanja u javnosti u saradnji sa umetnicima uključenim u projekat.
Radionice će voditi umetnica Nela Milić u saradnji sa kolegama, kulturnim delatnicima i stručnim saradnicima organizacije Kulturklammer, a njihovo izvođenje planirano je u Beogradu između 15. jula i 15. avgusta 2013. Termini i trajanje svake od pojedinačnih radionica biće naknadno određeni.
Prijavi se tako što ćeš napisati razloge i motive zbog kojih želiš da učestvuješ na radionicama i pošalji ih do 10. jula 2013. godine. Imaj u vidu da je učešće istih polaznika u svim segmentima projekta (radionice + javna prezentacija) podrazumevano.
Fotografija je odavde.
Više informacija pronađi ovde.