Većina mladih u Srbiji informiše se putem mobilnih telefona, od društvenih mreža najviše koriste Instragram, četiri petine njih smatra da ume da prepozna lažne vesti, a dve trećine da su lažne vesti problematične za društvo, pokazali su ključni nalazi izveštaja Mladi i pravo na informisanost u digitalnom prostoru koje je predstavljeno na događaju Omladinskog programa Beogradskog centra za ljudska prava Kako do manje #fejka u digitalnim medijima.
Mladi i pravo na informisanost skreće pažnju na to kako se mladi informišu u digitalnom prostoru, gde nalaze informacije, kome i čemu veruju, kako se nose sa lažnim vestima, da li ih prepoznaju i razlikuju…
Na osnovu fokus grupa koje je organizovao Omladinski program Beogradskog centra za ljudska prava, prikazani su podaci koji se tiču toga kakve teme mladi žele da čitaju u medijima. Prema rezultatima istraživanja mlade zanimaju političke teme, žele da vide stručne debate, više izveštaja o događajima za mlade i kulturnim dešavanjima, ali i da saznaju o ekologiji, zdravlju, ekonomiji i drugim različitim temama koje su im važne. Istraživači/ce projekta saglasne/i su da je medijska pismenost jako važna u obrazovanju mladih i da su mladi sve svesniji da prema svakoj vesti treba da iskažu određenu dozu sumnje i probaju da je provere.
Nakon predstavljanja rezultata izveštaja, održana je i diskusija pod nazivom Da me maneš s #fejknjuzom, odnosno rad u grupama sa mentorima, a zatim je usledilo i prezentovanje rezultata, kao i diskusija. Mentorke su bile Marina Zec, čiji se tim Majstori/ce bavio medijima, tim Detektivi/ke Jovane Radovanović, bavio se temom edukacije, a tim Lovci/kinje, koji se bavio organizacijama mladih i za mlade moderirala je Lana Nikolić.
Ovim događajem završen je ciklus obuka, treninga i radionica u okviru projekta #antifejk.
Ceo događaj možeš pogledati OVDE.
#antifejk događaj organizovan je u okviru projekta Mladi i mediji za demokratski razvoj Beogradske otvorene škole, a uz podršku Kraljevine Švedske.