U periodu od 13. do 26. septembra 2011. godine, preko 2.300 mladih Evropljana, starosti između 16 i 27 godina, iz 43 evropske zemlje učestvovalo je u anketi koju je sproveo Evropski parlament mladih, u saradnji sa Stiftung Merkator.
Kakvi su rezultati anketa?
Dok opstanak evra privlači najviše pažnje u Evropi, problemi sa imigracionom politikom i azilantima ostaju nerešeni: Italija, Grčka i Malta traže da i druge evropske države preuzmu teret izbeglica koje dolaze preko Mediterana, dok negativan odgovor pristiže od nemačkih i francuskih političara. Nemački ministar unutrašnjih poslova kategorički je odbio bilo kakvo udruženo delanje.
Mladi Evropljani su se izjasnili protiv nastavka ovakvog odnosa prema važnom pitanju: 78% mladih onlajn putem je pozvalo sve zemlje da se pobrinu o azilantima.
Štaviše, poslednja Evropska omladinska anketa je rezultirala zahtevom za jedinstvenom evropskom imigracionom politikom: 71% ispitanika izjasnilo se za zajednička pravila - nikako difuzija zakona, gde svaka zemlja ima svoja pravila. Čak i u vreme visokog procenta nezaposlenosti mladih, veliki broj anketiranih je izrazio prihvatanje otvorenosti evropskih granica za strane radnike (76%).
Mišljenja su, pak, bila podeljena oko razloga dolaska stranaca: na pitanje da li bi evropski ekonomski interes trebalo da bude presudan prilikom prihvatanja stranih radnika, skoro 50% je odgovorilo potvrdno, a 46% se usprotivilo.
Zanimljivo je da pored konfliktne situacije i krize u Grčkoj, te nezadovoljstva stanovništva reakcijom Evropske Unije, čak 71% mladih Grka se izjasnilo za dalje širenje Unije, što je procenat koji nadilazi prosečan evropski.
Za više informacija kontaktiraj Mariju Gavrilov iz Evropskog parlamenta mladih Srbije na marija.gavrilov@gmail.com
Sliku smo našli ovde.