Mingl kutak arhiva

Građansko društvo i njegove organizacije

Građansko društvo i njegove organizacije
Građansko društvo je društvo koje činimo MI, pojedinci, građani i građanke, kada delujemo nenasilno, civilizovano, tolerantno i to kao pojedinci, kao pripadnici raznih asocijacija (ustanova, organizacija, institucija i grupa), i kao pripadnici asocijacija, tj. širih udruživanja već postojećih mreža i pokreta, sa ciljem uređenja zajedničkog života.


Ono se razlikuje od pojma "društva" u širem značenju, po tome što predstavlja građane koji deluju u javnoj sferi. Dakle, nije svako privatno delovanje društveno delovanje, koje stvara građansko društvo, već samo ono koje je usmereno na javnu stvar, koje se tiče celine zajednice. To je privatno, javno delovanje za opštu stvar

Građansko društvo posmatramo kao prostor delovanja građana i alternativnih grupa i organizacija (interesnih grupa, nevladinih organizacija, novih društvenih pokreta, sindikata, medija), preko kojih građani vrše pritisak na državne ustanove, kako bi se izborili za što više slobode i autonomije.

To znači da građansko društvo nije nikakva izmišljotina, zavera ili nešto slično, već posebna sfera koja je odvojena od države, koju sačinjavaju pojedinci, udruženja, organizacije, institucije i mreže asocijacija.

Ono funkcioniše po jednoj drugoj logici od države i zato se govori, uslovno rečeno, o njihovoj odvojenosti, iako su odnosi među njima ipak povezani, a tu vezu čini javnost. Ono je posrednik između sfere privatnog (društva) i sfere javnog (države). Zato je postojanje građanskog društva osnov izgradnje demokratske, moderne države, jer u protivnom ako nemamo građansko društvo, već autoritarno i nedemokratsko, onda se ne može izgraditi ni demokratska država.

Dakle, bez dobrih i čvrstih temelja ne možemo izgraditi modernu i dobru kuću. Isto tako, bez otvorenog i građanskog društva, nema stabilne, demokratske i moderne države.

Najnovije