Mingl kutak arhiva

Nobelova nagrada za književnost 2016.

Nobelova nagrada za književnost 2016.

Nobelova nagrada je internacionalna nagrada koja se dodeljuje svake godine iz pet različitih kategorija. Osnivač Nobelove nagrade jeste Alfred Nobel koji je 1895. godine namenio pet nagrada za oblasti: fizika, hemija, medicina, književnost i naknadno nagradu za mir.

Jedna od navedenih oblasti, bila je predodređena za takozvano ,,najizvanrednije delo u idealnom smeru“ u književnosti. Prvi dobitnik Nobelove nagrade za književnost bio je Sili Pridom, francuski književnik, još davne 1901. godine. Od tada, tradicija se nastavlja.

Dodeljivanje ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost održano je 13. oktobra gde je za dobitnika istoimene nagrade imenovan Bob Dilan.

Tekstopisac, pevač, umetnik i pisac, Bob Dilan je opšte poznat svetskoj sceni. Iza njega je pedeset decenija uspešne i veoma uticajne, pretežno muzičke karijere, ali on ni u svojoj 75. godini života, ne prestaje da iznenađuje.

Ogromnu medijsku pažnju ne samo da je privuklo proglašenje nosioca tako prestižne nagrade već i Dilanova reakcija tim povodom, koje nije bilo. Iako je prošlo više od nedelju dana, kako mu je titula dodeljena, Bob Dilan je i dalje potpuno nem i tajanstven. Njegovo prisustvo na svečanoj ceremoniji povodom dodeljene nagrade koja bi trebalo da se održi 10. decembra ostaje pod velikim znakom pitanja, do daljnjeg.

Što se same dodele Nobelove nagrade tiče, komentari su mnogobrojni i mišljenja podeljena. Jedno je sigurno, skoro niko nije ostao ravnodušan.

Možda su vam poznati hitovi poput ,,Like a Roliing Stone” ili ,,Tangled up in Blue” ali koliko ste upoznati sa Dilanovim učinkom u književnosti?

Ovo pitanje razlog je svih negativnih i pozivitnih kritika upućenih ovogodišnjem dobitniku Nobelove nagrade za književnost.

Argumenti za su se uglavnom odnosili na činjenicu da je na svoj originalan način, Dilan zapravo ,,stvorio nove poetske izraze u okviru velike tradicije američke pesme”. Drugi argument se odnosi na njegovo dostignuće da prevaziđe sve ,,ortodoksne” i nama poznate okvire u muzici i književnosti. Istina da je, njegova muzika unela velike promene kako na polju američke muzike, tako i na njihovom kulturnom planu, počevši od albuma Blonde on Blonde, ali koliko davna 1966. i 2016. godina imaju toga zajedničkog? Pogotovo ako se ne skoncetrišemo samo na Američki kontinent.

Pre svega, došlo je ogromne smene generacija ali i do smene vrednosti. Neki argumenti protiv svoje uporište nalaze u lingvistici. Pesma kao song naime predstavlja ,,nižu umetnost”, dok pesma kao poem predstavlja najviše mesto u hijerarhiji lepe književnosti. Postavlja se pitanje da li muzičar može da bude pesnik? Bob Dilan bi svakako bio prvi koji je na nivou Nobelove nagrade sintetisao ova dva pojma.

Takođe, statistika kaže da je slušanost Bob Dilanovih pesama preko Spotifaj aplikacije doživela svoj nagli porast, nakon dodele nagrade. Ne možemo da se ne zamislimo, koliko jeste ili nije u osnovi samo još jedan u nizu od marketinških trikova.

Da li je Nobelova nagrada dobila potpuno novo značenje?

Između ostalog, postoji mogućnost da je uzrok bojkotovanja Bob Dilanovog ostvarenja kao nobelovca zapravo rezultat straha od preovladavanja krize pravih vrednosti koja je trenutno aktuelna.

S druge strane je možda na pomolu novi književni pravac, koji je kroz istoriju sve vreme bio nepravedno zanemaren.

Deo informacija je preuzet sa ovog sajta.

Autorka: Jana Staniševski

Fotografija preuzeta sa fejsbuk stranice Nobelove nagrade

Najnovije