Mingl kutak arhiva

Uniforme u školama

Uniforme u školama

Po definiciji uniforma je odeća propisanog kroja koju nose svi pripadnici određene organizacije.

Pripadnost je zapravo, ključna reč ove definicije, budući da većina ima izraženu potrebu da ima neki svoj smisao, da zna da negde pripada. I to je potpuno u redu kada su te uniforme službenog karaktera, kao one koje nose policajci, vatrogasci, doktori…. Ali šta kada osećaj pripadnosti pokuša da se nametne najmlađima, onima koji još nisu sigurni gde pripadaju? Da li će to probuditi kod njih osećaj zajedništva koji će ih okupljene u jedno voditi kroz život ili će nametanje formalnosti ubiti njihov lični stil i potrebu za iskazivanjem individualne “posebnosti“?

Ideja o uvođenju uniforma u osnovne i srednje škole u Srbiji odavno je zakucala na naša vrata. Međutim, po pitanju iste, mišljenja su podeljena. Pojedine škole su već poslale anketne listiće roditeljima, dok upravnici pojedinih za tu ideju ne žele ni da čuju. Dakle, da li će ta ideja zaživeti u tvojoj školi trenutno zavisi samo od tebe i tvojih vršnjaka, jer Vlada nije donela zakon koji bi vas na nošenje uniforme primorao.

U školama u Srbiji uniforme su se prvi put pojavile u prvoj polovini 19. veka. Učenice su nosile crne satenske gornje haljine (kecelje) sa belim kragnama i teget beretke, a učenici samo crni ili teget kačket sa rimskom oznakom za razred. Međutim, većina škola je ukinula nošenje uniforme u drugoj polovini 20. veka.

Procedura uvođenja uniforme nije nimalo jednostavna. Trenutno se to kao predlog roditelja razmatra na Savetu roditelja, koji je savetodavni organ i kao takav ne može samostalno donositi odluke te, ukoliko se predlog jednoglasno ili većinski prihvati na dalje razmatranje se šalje školskom odboru, koji na sednici donosi konačnu odluku. Dakle, putem anketnih listića roditelji, a i ti sa njima, pitate se da li će se uniforme vratiti u tvoju školu.

Koliko ljudi toliko i različitih mišljenja, a sada ćete imati priliku da pročitate odgovore pojedinih direktora, profesora, nastavnika, učitelja po tom pitanju, koji su, zbog ličnih razloga insistirali na anonimnosti.

Velika većina zaposlenih u školama su za vraćanje uniforma, kako učenicima tako i nastavnicima.

,,Zbog ne tako velikih primanja, uvođenje uniformi nastavnicima i učiteljima bi mnogo pomoglo pri očuvanju lične garderobe“- komentar je jedne učiteljice. Sa njom je saglasna većina zaposlenih.

,,Moj lični stav, kao direktora koji svaki dan posmatra tu decu, je da ona koja su imućnija, dakle nose skuplje stvari od drugih, u velikoj meri se nameću kao lideri, od kojih pojedinci nisu neko na koga se treba ugledati. Uvođenje uniformi bi skrenulo misli deci sa materijalnog i okrenulo ih ka onom što je najbitnije, očuvanju moralnih vrednosti i obrazovanja. Svi bi imali šansu da se istaknu sa onim što zapravo jesu, a ne sa onim što su im roditelji kupili.“ - mišljenje je direktora jedne škole.

Učenicima se ta zamisao baš i ne dopada, uglavnom zbog ne baš atraktivnog izgleda iste.

,,Nekako me kecelja asocira na kuhinju i domaćinstvo. Kada bi se po tom pitanju ugledali na neke strane škole verovatno bismo svi bili saglasni da ih nosimo.“- komentar je jedne srednjoškolke sa kojom je saglasno i nekoliko njenih drugara.

Mada, veći broj je onih koji smatraju da ih treba uvesti, jer bi tako klasne razlike izumrle, a samim tim  bi se smanjio broj zlostavljanja i nesigurnosti dece koja nisu u finansijskoj mogućnosti da prate najnovije modne i tehnološke trendove.

Mišljenja roditelja su takođe podeljena. Dok su neki saglasni sa tim da bi se klasne razlike smanjile i apsolutno podržavaju povratak uniformi koje su, u mladosti, i sami nosili, drugi ne žele da njihova deca upadaju u taj nametnuti šablon.

A koje je tvoje mišljenje po tom pitanju?

Da bi ti pomogli pri donošenju odluke i da biste ti i tvoji roditelji spremno dočekali anketni listić koji vam svaki čas mogu dati u školi, daćemo ti nekoliko argumenata ZA i PROTIV.

                                                                        ZA:

 

- Smanjuje ekonomske i socijalne razlike među đacima;

- Pojačava se timski rad među učenicima, jer svi imaju osećaj pripadnosti istoj ustanovi;

- Podstiče se poštovanje zajedničkog kodeksa ponašanja:

- Podiže se nivo discipline i navikavanje učenika da poštuju određena pravila;

- Pojačava se školska bezbednost, po uniformi se može prepoznati ko je učenik, a ko ne;

- Očuvanje lične odeće učenika.

                                                             PROTIV:

- Guši se lični stil, te samim tim dolazi do suzbijanja izražavanja lične ekspresije učenika;

- Prividno se smanjuju klasne razlike, jer će se i dalje nositi skupe patike, a u džepu će biti skupi telefoni;

- Pojedina deca možda neće moći da priušte tu uniformu, što može stvoriti u njima isti utisak nepripadnosti koji su imali do sada, iako još uvek nigde nije navedeno da će se uniforme plaćati;

- Školske uniforme promovišu konformizam, umesto individualnosti i različitosti;

- Interes iza uvođenja uniformi je ekonomske prirode, a ne obrazovne.

Dakle, imaš nekoliko argumenata na raspolaganju pa donesi svoju odluku, zajedno sa svojim roditeljima. Ovi argumenti naravno, nisu za slepo praćenje i svaki argument se može pobiti. Dok neki smatraju da se guši lični stil drugi tvrde da škola nije modna pista i da svoj lični pečat pokazuju na drugom mestu, dok neki misle da će se deca naviknuti da poštuju određena pravila drugi se pitaju zašto do sada nisu naučili da ih poštuju, kada svaka ustanova sprovodi svoja, po pitanju oblačenja i ponašanja, i kako bi jedan komadić tkanine uopšte mogao da promeni kolektivnu svest.

Da li ćeš nositi uniformu ili ne – na tebi je.

Ako ne možeš sam/a da odlučiš šta da uradiš po tom pitanju, zamisli sebe kao roditelja – imućnog i onog sa slabijim finansijskim primanjima i zapitaj se šta bi bilo najbolje za tvoju decu. To će ti svakako pomoći u odluci. Do tada neguj svoju posebnost kao pojedinca u zajednici i ne zaboravi da, koliko god pojedinac bio bitan, toliko je bitna i zajednica.

Autorka: Milica Zubac

Najnovije