Seize the day.
Ova fraza znači sve, a ipak ništa. Ona označava sve mogućnosti koje neko ima, koje neko može da ostvari, koliko god beznadežno bilo. Mi sami često da želimo da postanemo nešto, ali zbog prepreka i zidova pred nama, odustajemo. Ova fraza mnogo znači za neke, dok je drugi ne razumeju. Koliko ste puta pomislili želim, moram, ali ne mogu? Ipak, ni to nije ništa neobično. Neki ljudi jednostavno nemaju sreće ili sredstava da postanu ono sto žele. Za one koji ne mogu da se uklope, da uđu u začarani krug društva, oni izbačeni, odbijeni, poreknuti, za sve njih ima utopija. Ime joj je Samerhil.
Samerhil je nekonvencionalna škola koju je 1921. u Helerau blizu Drezdena osnovao škotski pedagog Aleksandar Saterlend Nil. Danas se škola nalazi u Lejstonu (Engleska). U toj školi deca imaju drugačija prava i odgovornosti nego u tradicionalnim školama.
Deca koja pohađaju Samerhil nisu obavezna da dolaze na nastavu ako to ne žele. Sami odlučuju da li će raditi u školskim radionicama, igrati se, čitati, ili lenčariti. Učitelji im ne nameću svoje stavove, a Nil kaže da je jedino što je za decu u budućnosti bitno da budu srećna, a nipošto to da ispunjavaju roditeljska i društvena očekivanja.
Ta deca mogu da rade šta hoće, da se izraze kako žele, da budu ko žele da budu. Tamo se suočavaju sa svojim problemima. Ova škola postoji za decu koja ne znaju dosadna pravila društva, ili jednostavno ne žele da im se povinuju.
Nakon što deca izađu iz ove škole, u većini slučajeva postanu ko su želeli da budu i uspešni su u svom životu. Srećni su i napreduju. Iako postoje slučajevi gde edukacija nije uspela, malo ih je.
Možda je čudno, možda je nedostižno, možda je previše, ali to su ipak vaši snovi i aspiracije. Koliko god se vi mučili, patili, plakali, ako uspete, bićete srećni.
Mi imamo moć, mi imamo mogućnosti, zato ih zgrabite!
So, will you seize the day?
Autorka: Marija Jović