Mingl kutak

Agenda Mladi, mir i bezbednost - Borba za bolji položaj mladih u Srbiji

Agenda Mladi, mir i bezbednost  - Borba za bolji položaj mladih u Srbiji

foto: Filip Mijailović

Mladi se danas u Srbiji ne osećaju bezbedno i ne osećaju da živimo u miru, jer mir ne vide samo kao odsustvo rata, već s pravom očekuju mnogo više. Žele ne samo mogućnost da učestvuju u javnom životu, nego i da nadležne institucije stvore siguran prostor za njih, da se osećaju dobrodošlo i da imaju priliku da daju svoj doprinos i ispune svoje potencijale.

Agenda Mladi, mir i bezbednost (Youth, Peace and Security Agenda) nastala je sa idejom da ukaže na to da održivi mir na globalnom nivou neće biti ostvaren ukoliko mlade žene i muškarci ne budu zastupljeni u političkom životu, političkom dijalogu, procesu pomirenja, izgradnji mira, ali i ukoliko mladi nisu ti koji odlučuju o sopstvenoj budućnosti. 

Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) kao najviše predstavničko telo mladih u Srbiji, kreirala je istraživanje u okviru koga je razmatrana primena pet glavnih delova Agende među kojima su: participacija, zaštita, prevencija, partnerstvo i reintegracija kroz analizu različitih važnih dokumenata. Istraživanje koje je KOMS sproveo namenjeno je institucijama, kako bi prepoznale propuste u sprovođenju Agende i probleme sa kojima se mladi suočavaju.  Nalazi do kojih je KOMS došao pokazuju da su u domenu normativnog okvira uspostavljeni temelji za implementaciju UN Agende Mladi, mir i bezbednost, kao i da značajan broj dokumenata javnih politika, u većoj ili manjoj meri, prepoznaje njene specifične ciljeve. Agenda poziva Vlade da prepoznaju mlade kao relevantne aktere koji mogu igrati ključnu ulogu u izgradnji mira i održanju bezbednosti. Istraživanje je sprovedeno od jula do septembra 2023. godine i uzelo je u obzir javne politike koje su u tom periodu bile na snazi u Srbiji.

Zagovornici Agende smatraju da je moguće prepoznati mlade kao adekvatne donosioce odluka na svim nivoima. To bi uključilo, prvenstveno, podsticanje političkog učešća mladih kroz mogućnost da budu izabrani u parlamentima na nacionalnom i lokalnim nivoima ili uvođenjem sistema kvota koje se odnose na uzrast i pol, smanjenjem starosne granice za kandidovanje na izborima, kao i programima za izgradnju kapaciteta mladih koji su aktivni u političkim partijama. Takođe, posebna pažnja se pruža i prevazilaženju prepreka za političko učešće mladih koji su vrlo često marginalizovani, kao što su mlade žene, mladi migranti i mladi sa invaliditetom (hendikepom). Zatim, Agenda poziva Vlade da osnažuju mlade tako što će im obezbediti da učestvuju i budu lideri u društvenim, ekonomskim, humanitarnim i kulturnim projektima, ali i da imaju važne uloge u programima mira, kroz volonterske akcije, plaćeni staž ili plaćene pozicije u relevantnim organima.

Koordinatorka programa u KOMS-u Alisa Kockar kazala je da Agenda Mladi, mir i bezbednost nije samo dokument koji se tiče donosilaca odluka ili mladih u nekoj državi već može da ima veliki uticaj na mlade u Srbiji i regionu.

Naša je želja bila da upravo to pokažemo kroz saradnju na projektu sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO) i da u naš rad uključimo što veći broj aktera, iako smo bili izuzetno ograničeni vremenom“, kazala je Kockar i dodala da su zbog toga prvo razgovarali sa predstavnicima nadležnih ministarstava, o tome šta oni već rade i šta bi još mogli da preuzmu da rade u okviru Agende, kao i gde je tu prostor za uključivanje mladih, KOMS-a i RYCO-a.

Ovaj proces razgovora će se nastaviti i u 2025. godini, što je za KOMS, kao najviše predstavničko telo mladih i pre svega zagovaračku platformu, od velike važnosti jer pruža priliku za dijalog mladih i institucija i otvara mogućnosti zajedničkog rada na rešavanju problema i obezbeđivanju prilika za mlade“, rekla je Kockar. 

Navela je da su paralelno sa razgovorima sa institucijama, razgovarali i sa mladima u tri lokalne sredine - Ćićevcu, Pančevu i Nišu gde je ideja bila da upravo mladi predstave mladima Agendu i razgovaraju o konkretnim temama koje su važne mladima.

Zbog aktuelnosti, fokusirali smo se na tri konkretne teme - vojni rok, bezbednost mladih aktivista i aktivistkinja i migracije mladih“, kazala je ona dodajući da su mapirali probleme i potencijalna rešenja, stavove mladih i nedvosmislenu želju da budu više uključeni u procese kreiranja i donošenja odluka, od nivoa mesnih zajednica do državnog nivoa. Završna aktivnost projekta bila je konferencija u Beogradu, na kojoj su okupili mlade iz cele Srbije kao i predstavnike institucija i međunarodnih organizacija.

U prvom delu smo predstavili zaključke i preporuke sa lokalnih događaja u najkraćim crtama, a zatim pružili priliku mladima da iznesu svoje stavove, da daju dodatne preporuke i da nam skrenu pažnju ukoliko postoje razlike u prioritetima po bilo kom osnovu. Mnogo materijala je prikupljeno, i KOMS već uveliko radi na analizi i planiranju aktivnosti za ovu godinu“, rekla je Alisa i dodala da su im se pridružili i predstavnici međunarodnih institucija, kako bi omogućili dijalog između mladih i organizacija, koji je, kako je rekla, svima preko potreban i dodala da su predstavili postojeće i prikupili dodatne preporuke, i otvorili nove kanale komunikacije za 2025. godinu.

Mladi se danas u Srbiji ne osećaju bezbedno i ne osećaju da živimo u miru, jer mir ne vide samo kao odsustvo rata, već s pravom očekuju mnogo više. Žele ne samo da imaju mogućnost da učestvuju u javnom životu, nego i da nadležne institucije stvore siguran prostor za njih, da se osećaju dobrodošlo i da imaju priliku da daju svoj doprinos i ispune svoje potencijale“, ocenila je Kockar.

Rekla je da KOMS želi te prilike da obezbedi mladima, kroz svoje zagovaračke inicijative, saradnju sa partnerima poput RYCO-a, i pre svega kroz konstantnu saradnju i konsultaciju sa mladima u Srbiji i organizacijama članicama KOMS-a.

Mladi su izuzetno zainteresovani i voljni da budu aktivni učesnici kako kreiranja i unapređenja politika, tako i njihovog sprovođenja i monitoringa, kada su u pitanju bezbednost i izgradnja mira u regionu, ocenila je Alisa i rekla da je KOMS prikupio veliki broj preporuka na tri teme o kojima se vodila diskusija tokom lokalnih događaja i konferenciji, koje će biti obrađene u narednom periodu i koje će svakako značajno uticati na zagovaračke inicijative i aktivnosti i KOMS-a i RYCO-a.

Lokalni programski savetnik u RYCO lokalnoj kancelariji u Srbiji Davor Džakula takođe se složio sa Kockar i ocenio da je njihov prioritet da mladi postanu nosioci aktivnosti koje doprinose implementaciji i ciljevima Agende, osnaženi da samostalno adresiraju probleme i potrebe u svojim lokalnim zajednicama i dodao da misle da je ključno podržati mlade kako bi razvili kapacitete za donošenje konkretnih rešenja i aktivno učestvovali u kreiranju inkluzivnog i mirnodopskog društva. 

Primena Agende Mladi, mir i bezbednost omogućava mladima u Srbiji da postanu akteri promena, prepoznati ne samo kao korisnici, već i kao nosioci rešenja koja odgovaraju lokalnim potrebama i izazovima. Ova agenda doprinosi izgradnji društva u kojem mladi aktivno učestvuju u donošenju odluka, što jača njihovu ulogu u zajednicama i omogućava stvaranje inkluzivnog i održivog mira“, ocenio je Džakula. 

Govoreći o održanoj konferenciji u Beogradu rekao je da je najvažniji zaključak iz diskusija sa mladima i nadležnima bio da su konsultacije na lokalnom nivou ključne za uspešnu lokalizaciju Agende.

Mladi su jasno istakli potrebu za osnaživanjem njihovih kapaciteta kako bi mogli samostalno da se suoče sa izazovima u svojim zajednicama, dok je naglašena važnost saradnje između svih relevantnih aktera – mladih, organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija, institucija i nadležnih organa – u procesu implementacije Agende Mladi, mir i bezbednost“, naveo je on.

 

Autorka: Isidora Martać

Najnovije