foto: Natalija Erdeljanović, BOŠ
Od nižih razreda u osnovnoj školi pa sve do dana današnjeg, svaki oktobar je u znaku tog velikog događaja koji se jednostavno ne sme propustiti. O njemu već početkom meseca počne da se šuška, a kako se bliži njegovo vreme, on postaje jedna od glavnih tema razgovora što u školi, što na poslu, a i onako usput, kad sretnete nekog na ulici. Reč je, naravno, o Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, sada već 67. po redu.
Ove godine, čast zemlje počasnog gosta pripala je Kubi, a slogan Sajma snažno je spojio duh ove zemlje i moć čitanja: Reč je slobodna! El discurso es libre!
Slogan, koji se može tumačiti na više načina – poetski i aktivistički – pokazuje da je postavljen sa svrhom, i na pravo mesto.
Pored izdanja iz Republike Kube, ove godine su štandove obogatili naslovi iz brojnih drugih zemalja, među kojima su Belorusija, Grčka, Iran, Italija, Rusija, Rumunija, Nemačka, Ukrajina, Tunis, Turska, kao i naši susedi Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Crna Gora.
I na ovogodišnjem Sajmu su domaći izdavači privukli najveću pažnju posetilaca, posebno veliki igrači poput Vulkana i Lagune, koji su imali najprostranije izlagačke štandove ispunjene raznovrsnim štampanim izdanjima. Ipak, posebno je zanimljivo što su mnogi posetioci, posebno oni mlađih generacija, pokazali veliko interesovanje za manje izdavače poput Kontrasta, Aretea, LOM-a, Platoa, Sumatre i drugih. Jedan od mojih favorita na Sajmu svakako je Arhipelag, izdavač koji neumorno radi na promociji vrhunskih savremenih pisaca i tako doprinosi bogaćenju naše književne scene.
Dodatnu privlačnost štandovima doneli su i brojni popusti i promotivne akcije, što je mnoge od nas podstaklo da, pored planiranih naslova sa sajamskog spiska za kupovinu, kući donesemo još poneku knjigu.
Kao i svake godine, ni ove nisu izostale pohvale za one najupečatljivije, najkreativnije i najoriginalnije. Nagrade su uručenene za one koji su se posebno istakli u nekoliko kategorija. Tako je priznanje za izdavača 2024. godine ponela izdavačka kuća Kreativni centar, dok su se u užem izboru našli i Karpos, KOV, Gradac i LOM.
Meni svakako najsimpatičnija kategorija kada su nagrade u pitanju bio je izbor za najlepšu knjigu na 67. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga. Da ovde nije bilo dileme govori činjenica da je žiri jednoglasno odabrao laureata ove nagrade. U pitanju je knjiga Pesma Oskara Daviča u izdanju IK Kontrast. Korice za ovo izdanje dizajnirao je poznati srpski dizajner, ilustrator i vizuelni umetnik Slavimir Stojanović Futro. Žiri je naglasio da, u poređenju sa mnoštvom manje-više klasično oblikovanih književnih korica na Sajmu, dizajnerski pristup Davičovoj Pesmi nije samo osveženje, nego istinski pomak. Razlog za ovakvu pohvalu i isticanje jeste činjenica da je sjajni Futro za potrebe dizajna ove knjige posebno dizajnirao čitavo pismo, font koji je dobio ime kontrast bold. Time je inovacija došla upravo iz onoga što je srž i suština svake knjige, a to su slovo i tipografija.
Pored novih, svaki Sajam dodatno obogate i antikvarne knjige među kojima se mogu naći prva izdanja dobro poznatih naslova, ali i naslovi koji se odavno više ne štampaju. Smešten na galeriji Hale 4, mnogima je baš taj odeljak finalna destinacija u poseti ove manifestacije.
Sigurna sam da svi vi koji ste uspeli da nađete vremena i posetite ovogodišnji Sajam već uveliko uživate u štivu koje ste sa njega poneli. A ukoliko vam je iz bilo kog razloga ove godine promakao, u mnogim knjižarama će još neko vreme potrajati sajamski popusti koje definitivno ne treba da propustite.
Jer, zapamtite, Reč je slobodna!
Autorka: Marina Radan