foto: Unsplash, BOŠ
Prošlog ponedeljka na tribini koja je usledila odmah nakon završene predstave, učenici nekoliko škola imali su priliku da podele svoja iskustva kada se radi o temi koja već duže vreme potresa neidiličnu stvarnost našeg društva, i koja zbog odsustva sistematičnijeg rešenja, iznova dobija nove oblike. Ni na čije iznenađenje, većina prisustnih podigla je ruku kada su upitani da li su svedočili bilo kom obliku vršnjačkog nasilja. Šta su ključni faktori koji dovode do sve učestalijeg širenja ovog fenomena i kako se s njima nositi, samo su neka od pitanja koja su se mogla čuti između učenika i odraslih ukoliko ste se te večeri zatekli u Amerikani Doma omladine.
Predstava Ovo nije bajka jedan je od pokušaja da se odgovori na takva pitanja. Kombinacijom dramskog izraza i narativne forme koja za polazište ima iskustvo iz stvarnog života, ova predstava uspeva da prikaže šta određuje i na koji način se formira lanac vršnjačkog nasilja. Njena osnovna poruka ne leži u katarzičnom razrešenju koliko u edukativnoj ulozi, pa tako ona poziva publiku na kritičko preispitivanje i uviđanje vlastitih uloga u datom problemu. Mada predstava ne nudi jednostavne odgovore, ona nas podseća na važnost kontinuiranog razgovora i borbe protiv nasilja u svim njegovim pojavnim oblicima.
Kroz priču o Tari, koja se nakon preseljenja sa majkom suočava s izazovima adaptacije novoj sredini, predstava rasvetljava samu dinamiku vršnjačkog nasilja. U novoj školi, u kojoj se oseća izolovano i nepoželjno, njeni pokušaji da se uklopi u zajednicu bivaju sabotirani od strane onih vršnjaka koji je napadaju i neprestano isključuju iz vlastitih krugova. Tara simbolizuje mnoge mlade ljude koji se suočavaju s istim ili sličnim problemima.
Na tribini koja je potom usledila, učenici su otvoreno delili svoja iskustva. Neki su pričali o ličnim traumama, dok su drugi naglašavali odgovornost škole, roditelja i samog društva. Koja je uloga sistema u sankcionisanju i sprečavanju ovakvog oblika ponašanja bilo je jedno od važnijih pitanja tokom večeri. Na njega su pokušali da odgovore i nastavnici, pružajući bolji uvid u izazove sa kojima se suočavaju prilikom saniranja ovog problema.
I kao što smo imali prilike da se uverimo, nasilje je univerzalno i možemo ga pronaći bez da se mnogo potrudimo, bilo to u školi, dok čekate u redu ili na društvenim mrežama. Ono je uvek sa nama i nerado tu, sa jasnim karakteristikama.
Mahatma Gandi je rekao: ,,Najveća snaga kojom čovečanstvo raspolaže je nenasilje”. Stoga, setimo se Gandija.
U okviru edukativnih predstava za tinejdžere, koji organizuje Dom omladine u saradnji sa Studijom Centar, možete pogledati i druge predstave, poput Paviljona, Je l imaš gram i drugih.
Autor: Stefan Čizmić