Dođi arhiva

Februar 2017: Aktuelne izložbe u Beogradu

Februar 2017: Aktuelne izložbe u Beogradu

Predstavljamo aktuelne izložbe u Beogradu tokom februara 2017. godine.

»»» Kuća legata (Knez Mihailova 46)
Do 5. aprila
Pikaso – izbor dela iz Vollard Suite
Više pročitajte na ovom linku.

»»» Istorijski muzej Srbije (Trg Nikole Pašića 11)
Do septembra
(„Srbija 1915-1916“ i gostujuća izložba solunskog Muzeja vizantijske kulture „Francusko-srpska bolnica u Sedesu, Solun“) realizuju se u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata.

»»» Galerija SANU (Knez Mihailova 35)
1. februar – 2. april
Izložba „Slikari / Ratnici / Svedoci“
Predstavljeno je više od stotinu slika službenih ratnih slikara, isto toliko fotografija službenih fotografa srpske vojske, dopisnika i fotoamatera, ali i slikarki, dobrovoljnih bolničarki, kao i dela drugih umetnika učesnika u ratu, bilo u svojstvu vojnih obveznika ili dobrovoljaca. Ovakva postavka oslikava veliku, raznorodnu i dinamičnu umetničku scenu u Srbiji početkom 20. veka, sazdanu na nemogućoj kontradiktornosti. U kataklizmi ratnog vihora i stradanja dogodio se umetnički procvat dostizanjem vrhunaca slikarskog stila u izbeglištvu – specifičnog srpskog impresionizma.
Autor celokupnog projekta je Žana Gvozdenović. Autor segmenta o ratnim fotografijama Milena Marjanović, a dizajn projekta potpisuju Nenad Marković i Andreja Nježić.

»»» Dom omladine Beograda (Makedonska 22)
Do 18. februara
Ivan Bon: Zvuci kosmosa
Saradnici na projektu: Edi Bon, doktor nauka, naučni saradnik u Astronomskoj opservatoriji i Milan S. Ćirković, doktor nauka, naučni savetnik u Astronomskoj opervatoriji. Ovaj projekat je zamišljen kao kreativni spoj nauke i umetnosti. Baziran je na nedovoljno poznatoj činjenici da radio prijemnici mogu primati signale iz svemira, ako je radio prijemnik podešen van frekvencije na kojoj se nalazi emisija zemaljskih radio i TV stanica, u kom slučaju prijemnik prima radio šum iz drevnih epoha veoma blizu Velikom prasku.

»»» Muzej primenjene umetnosti (Vuka Karadžića 18)
9. februar (19.00) – 15. mart
Izložba savremenog nordijskog stakla: Dodir stakla
U nordijskim zemljama, gde svetlost diktira uslove života, staklo ima poseban značaj. Izložba „Dodir stakla“ rezultat je saradnje ustanova kulture i Ambasade Danske, Norveške, Švedske i Finske, a radove brojnih autora ugostiće Muzej primenjene umetnosti u Beogradu i Muzej Vojvodine u Novom Sadu.

»»» Galerija Grafičkog kolektiva (Obilićev venac 27)
Do 11. februara
Mira Antonijević: Prozori

»»» Bartselona (Belgrade Design District, I/lok. 96)
Do 4. februara
Đorđe Odanović: Stereometrički principi

6. (19.00) – 18. februar
Narnya Imbrin: Naked truth
Narnija Imbrin serijom autoportreta pronalazi balans u igri emocija. Ona prodire u sopstvenu erotičnost, ogledajući se s druge strane ogledala kroz antiherojstvo i (de)mistifikaciju višemislenih poruka koje šalje, spakovanih u noir estetiku likovnog, izražavajući kroz naglašenost senki ženu koja dominira njenim bićem, na granici militantnog, pohotno čulnog, ekstravagantnog, ali opet tako velvetovski suptilnog i čednog…

MPU: Dodir stakla

»»» Muzej istorije Jugoslavije (Botićeva 6)
Do 31. maja
Izložba „Jugo, moja Jugo – gastarbajterske priče“.

»»» Galerija Haos (Dositejeva 3)
Do 11. februara
Velčo Velčev – nove instalacije

14. februar (20.00) – 11. mart
Goran Vitanović – izabrani radovi
Bez ulepšavanja, Vitanović čoveka predstavlja kao zver, kao izvitoperenu životinju u duševnom i fizičkom bolu. Autor se bavi iskonskim ljudskim borbama i retko uvodi motive iz savremenog života. Koncentriše crtež na jednom delu papira da bi poput velikog praska u nekom sledećem trenutku ispunio belinu… (Aleksandra Mirčić)

»»» Galerija Singidunum (Knez Mihailova 40)
1. (19.00) – 13. februar
Elda Stanković: Doktorski umetnički projekat
Umetnica kaže: „U doktorskom umetničkom projektu „U očima zvijezde nosi, na dlanovima ruže – Reprodukovanje reprodukcije u odsustvu originala; grafički dizajner u ulozi konzervatora i restauratora“ bavila sam se problemom reprodukovanja reprodukcije u odsustvu originala na konkretnom primeru – tapiseriji Vanje Žanko, U očima zvijezde nosi, na dlanovima ruže. Na osnovu crno-belih i kolor fotografija lošeg kvaliteta, originalnih crteža umetnice, sećanja i znanja njene porodice i moje intuicije, koja se gradila odrastanjem uz radove Vanje Žanko, nisam pravila očekivanu, već netipičnu reprodukciju pomenutog dela“…

»»» Muzej Zepter (Knez Mihailova 42)
Izložba „Akvizicije u 2016“.

»»» DKSG (Bulevar Zorana Đinđića 179)
Do 18. februara, Velika galerija
Prošireno polje: Treća smena

1-14. februar, izložba knjiga u holu biblioteke
Rastko Marković: Dubrovačka književnost
Renesansni i barokni pesnici iz ovog čuvenog grada – države pisali su o ljubavi i istoriji naših krajeva i junaka. Dubrovačka književnost predstavlja najviše domete renesansnog stvaralaštva među Južnim Slovenima.

14-28. februar, izložba knjiga u holu biblioteke
Rastko Marković: Stara primorska književnost
Duž čitave istočne jadranske obale u doba renesanse i baroka cvetala je književnost, pre svega poezija. Po ugledu na italijansku, ali sa domaćim motivima.

14. (19.00) – 28. februar, Galerija
Tamara Branković: Tu negde
Tragajući za čarobnim skrivenim mestom, autorka pažljivo kreira autentičnu vizuelnu sintaksu jednog grada. Osluškujući vetar i pulsacije, posmatrajući ulice, fasade, krovove, ona stvara živopisan i personalan urbani pejzaž. Silueta grada postaje osnovno polje istraživanja i eksperimentisanja, tematski okvir u kome se autorkino stečeno scenografsko iskustvo vešto preusmerava u likovno oblikovanje arhitektonskih elemenata. (Jelena Gagić – iz teksta u katalogu izložbe)

22. februar (19.00) – 4. mart, Velika galerija
Zimska izložba likovnog studija za mlađi uzrast
Izloženi radovi dece, nastali od septembra 2016. do februara 2017. godine, otapaju ledenu zimu i donose proleće u DKSG!

Izložbe: Tamara Seničić – Bitnost nebitnog (Galerija Hadži)

»»» Legat Čolaković (Rodoljuba Čolakovića 2)
Do 13. marta
Izložba „Ćutanje kamena“
Predstavljene su 33 skulpture u kamenu iz Zbirke skulpture Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, sa idejom da se pre svega istaknu mogućnosti umetničkog izraza kamena; prikažu neka od najznačajnijih dostignuća u modernoj i savremenoj umetnosti kojima je sam kamen bio podsticaj za oblikovanje; kao i da se ukaže na biće kamena, njegovu vanvremenost, ali i savremenost kao materijala u skulpturi.

Fotografija je preuzeta sa ovog sajta. Izložbe: Tamara Seničić – Bitnost nebitnog (Galerija Hadži)

Najnovije