Noć istraživača održaće se u petak, 30. septembra u 12 gradova Srbije: Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Pirotu, Požarevcu, Petnici, Inđiji, Zrenjaninu, Pančevu, Šapcu i Subotici.
U Beogradu istraživači će dočekati posetioce na Kalemegdanu, kod fontane „Borba” i na Savskom šetalištu, Muzeju Vuka i Dositeja, Francuskom institutu i Baranoya Caffe Baru.
U Požarevcu na Glavnom trgu, u Ulici Branka Radičevića i Prvoj gimnaziji u Kragujevcu, Tvrđavi i Letnjoj pozornici u Nišu, centralnim ulicama Pirota, pešačkoj zoni u Inđiji i u Istraživačkoj stanici Petnica.
Ulaz na sve događaje će biti slobodan.
Šta je to Evropska noć istraživaća?
Evropska noć istraživača je događaj posvećen nauci i učenju kroz zabavu, a cilj same manifestacije je da mladima približi posao istraživača.
Noć evropskih istraživača se održava svake godine širom Evrope i susednih zemalja poslednjeg petka u septembru. Ove godine, manifestacija će biti održana u preko 250 gradova.
Manifestacija je podržana od strane Evropske komisije u okviru Marija Sklodovska-Kiri akcije, koji predstavlja program Evropske unije za jačanje evropske istraživačke karijere.
Kome je namenjena ovogodišnja manifestacija?
Svima koji žele da saznaju šta su to migracije, kakve mogu biti, zašto se ljudi sele, i zašto migracije postoje i u muzici, jeziku i među pticama.
Za one koji vole da se takmiče spremna je posebna zabava u kojoj će oni najhrabriji dobiti priliku da pobede ekipu naučnika u kvizu znanja ili u društvenoj igri.
Kakav je program ovogodišnje noći istaživača?
Po prvi put svi gradovi imaće istovetan program, u kom će prisutni moći da saznaju više o seobama naroda, migraciji i prstenovanju ptica, o stranom poreklu reči koje svakodnevno koristimo i uticaju drugih naroda na naš jezik, o etnomuzikologiji, starim instrumentima i pesmama, a sve to sa akcentom na metodologiju koja se koristi u tim oblastima istraživanja.