Snaga mladih liderki
foto: Akademija ženskog liderstva
Glas srednjoškolki za ravnopravnost
U susret 8. martu, Akademija ženskog liderstva organizovala je događaj pod nazivom "Svaki dan, 8. mart". Jedan od ključnih panela bio je posvećen srednjoškolkama, mladim devojkama koje su kroz blokade i proteste poslednjih meseci pokazale koliko su svesne značaja borbe za ravnopravnost.
Na panelu su govorile Tamara Danilović iz Filološke gimnazije, Sofija Terzić iz Prve beogradske gimnazije i maturantkinja Teodora Sabljov iz Škole za dizajn "Bogdan Šuput" iz Novog Sada. Kroz razgovor sa novinarkom Katarinom Sremčević, podelile su svoja iskustva i viđenje značaja 8. marta.
Sofija je istakla da nikada nije prisustvovala predavanju o Međunarodnom danu žena u školi i da su najčešće informacije o ovom danu dobijale od majki, baka i bliskih rođaka. Učesnice su se složile da škole ne pridaju dovoljno značaja ovom datumu i da je potrebno više obrazovanja o ženskim pravima.
Posebno su se osvrnule na iskustva iz blokada, gde su ravnopravno sa svojim drugovima preuzimale sve zadatke. Teodora je podelila dramatično iskustvo kada je tokom blokade neodgovorni vozač pokušao da probije barikadu automobilom, a ona se svojim telom postavila ispred đaka i nastavnika, štiteći ih. Ova priča izazvala je veliki aplauz i potvrdu da hrabrost ne poznaje godine.
Tamara je govorila o rodno senzitivnom jeziku i izrazila stav da, iako titule treba da budu prilagođene ženskom rodu, neka zanimanja jednostavno ne zvuče prirodno u toj formi. Ovaj stav izazvao je diskusiju u publici, pokazujuci da je tema jezika i dalje važna i otvorena za raspravu.
Devojke su takođe kritikovale savremenu muziku i način na koji se u pesmama tretiraju žene, nazivajući ga ponižavajućim i neprihvatljivim. Istakle su da se zbog toga okreću starijim muzičkim generacijama, koje su u svojim pesmama imale više poštovanja i romantike.
Na kraju, sve učesnice su izrazile zahvalnost što su dobile priliku da govore o svojim iskustvima i da se njihov glas čuje. Ovaj panel pokazao je koliko su mlade devojke svesne problema s kojima se suočavaju i koliko su spremne da se bore za svoja prava.
Studentkinje u borbi za ravnopravnost
Drugi panel na događaju "Svaki dan, 8. mart" bio je posvećen studentkinjama. Učesnice su bile Ajša Škrijelj sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru, Valerija Savićević sa Fakulteta dramskih umetnosti, Ana Vučak i Jelena Stanković sa Akademije umetnosti u Novom Sadu. Moderator je istakao da su tokom blokada devojke bile češće povređivane i napadane, ali i da su pokazale ogromnu hrabrost i posvećenost.
Valerija je govorila o tome kako su devojke insistirale na ravnopravnosti u Radnoj grupi za bezbednost, gde su u početku muški studenti hteli da isključe devojke, ali su one uspešno izborile svoje mesto. Ajša je podelila iskustva iz Novog Pazara, gde su pritisci bili znatno veći, ali je istakla da je podrška srednjoškolki i srednjoškolaca bila ključna. "Mi više nećemo da živimo sputani nacionalizmom", poručila je.
Jelena je istakla značaj uključivanja manjih gradova u proteste i kako su studenti sa njene Akademije, koji su ranije bili razjedinjeni, sada pronašli zajednički cilj. Ana je govorila o svojoj povredi, naglasivši da nije bila napadnuta zato što je žena, već zato što su je napadači stigli. Takođe je podelila iskustvo diskriminacije koju su njeni bližnji iz Republike Srpske očekivali, ali ona to nije doživela.
Sve studentkinje su pohvalile svoje kolege i istakle da su studenti podigli svest o podršci ženama. Ključna poruka panela bila je da se postojeći modeli rada moraju nastaviti i nakon protesta, kako bi atmosfera međusobne podrške prešla sa fakulteta na celo društvo.
Događaj "Svaki dan, 8. mart" pokazao je da mlade devojke i studentkinje ne samo da razumeju značaj borbe za ravnopravnost, već i aktivno oblikuju budućnost u kojoj žene zauzimaju ravnopravno mesto u društvu.