MAY4DD 2024/2025: Održan inicijalni trening za nove programske partnere
foto: Beogradska otvorena škola
Stanje demokratije je, prema ovogodišnjem KOMS-ovom Alternativnom izveštaju o položaju i potrebama mladih u republici Srbiji 2024, jedan od gorućih problema sa kojima se mladi suočavaju. Naime, oni veruju da demokratski sistem ne doprinosi rešavanju prioritetnih problema, te da je Srbiji potreban jak lider koji bi je predvodio.
Javlja se problemsko pitanje razumevanja i sagledavanja suštinskog koncepta demokratije. Čini se kao da je samo značenje ove političke orijentacije vremenom preinačeno u nešto što ona nije, te da su pojedini spoljašnji uticaji doprineli preoblikovanju. S tim u vezi, dolazi do odbacivanja današnjeg viđenja demokratije, njene ,,promenjenosti’’, ne nje kakva zaista jeste.
Kako se program Mladi i mediji za demokratski razvoj zalaže za demokratizaciju, koja se razume kao borba građana za unapređenje demokratskih praksi i demokratskih institucija, i ove godine pomenuti program pruža finansijsku i mentorsku podršku za organizacije civilnog društva i medije koji će u partnerstvima realizovati svoje projekte.
Inicijalni trening za nove programske partnere održao se od 18. do 20. septembra u Beogradu. Cilj ovih treninga je upoznavanje partnera, predstavljanje njihovih projekata ali i jačanje kapaciteta partnera u oblasti programskog i finansijskog upravljanja projektima.
Kako društvene mreže preuzimaju primat naše sadašnjice, te su neizostavni deo delanja bilo koje sfere, prvu sesiju, pod nazivom Društvene mreže – značaj, strategije i trikovi, održao je Nikola Jagodić, ekspert u oblasti digitalnog marketinga. Cilj ove sesije je usmeravanje partnera na unapređenje sadržaja na društvenim mrežama, kreiranje upečatljivih vizuelnih identiteta, kao i na trikove privlačenja ciljane publike.
Nikola Jagodić se trudio da partnerima prikaže na koji način društvenim mrežama treba upravljati kako bi se postigao ciljani efekat. S tim u vezi, analizirao je naloge pojedinih partnera, te davao konkretne savete za svrhu poboljšanja.
Opšte smernice za realizaciju projekata i alate za programsko i finansijsko upravljanje projektima predstavio je BOŠ tim, pomoću ove sesije partneri se upoznaju sa opštim uslovima programa, vremenskim okvirom i neophodnom dokumentacijom za sprovođenje istog. Takođe, na ovoj sesiji partneri su se upoznali i sa korišćenjem veb platformi za komunikaciju i izveštavanje.
Temu korupcije i antikorupcije približio je Milorad Bjeletić, izvršni direktor Beogradske otvorene škole. Kroz svoje predavanje i zajedničko interaktivno delanje, on je predstavio principe koje partneri mogu da primene pri unapređivanju antikorupcijskih mera u medijima i organizacijama iz kojih dolaze.
Trodnevni inicijalni trening je održan u Beogradu i na njemu su prisustvovali predstavnici/ce partnerskih medija i OCD za mlade. Osim putem finansijske podrške, BOŠ će ovakvim i sličnim programima jačanja kapaciteta nastojati da medije, omladinski sektor i mlade osnaži i podstakne da aktivno doprinose promovisanju demokratskih vrednosti, vladavine prava i ljudskih prava, a posebno u svojim lokalnim zajednicama.
Program ,,Mladi i mediji za demokratski razvoj” Beogradska otvorena škola sprovodi uz pomoć Kraljevine Švedske.