Rezultati istraživanja pokazuju da je mladima neophodan Omladinski centar u Vranju

Rezultati istraživanja pokazuju da je mladima neophodan Omladinski centar u Vranju.

Na osnovu analize rezultata kvalitativnog istraživanja, koje je sprovelo udruženje Aktivisti iz komšiluka, dva najvažnija zaključka su da mladi nisu zadovoljni mogućnostima za kvalitetno provođenje slobodnog vremena u Vranju i da rešenje vide u osnivanju Omladinskog centra.

Sprovedeno kvalitativno istraživanje potreba mladih u Vranju bilo je ciljano usmereno na one potrebe koje mogu da budu zadovoljene kroz program Omladinskog centra (neformalno obrazovanje, kvalitetno provođenje slobodnog vremena, siguran i bezbedan prostor, dostupni sadržaji...). Istraživanje je sprovedeno u decembru 2023. godine, kroz 5 fokus grupa, u kojima su mladi imali prilike da iznesu svoje stavove.

Mladi smatraju da programi ustanova u Vranju nisu adekvatni za mlade i da ne podstiču razvoj talenata kod mladih i ističu da je u toku planiranja programa ustanova neophodno da mladi budu uključeni i daju predloge. Takođe, mladi kažu da nema adekvatnog prostora za njihove potrebe i ideje, ali i da nedostaje podrška koja bi im omogućila da neke od ideja realizuju.

Neki od sadržaja koji im nedostaju iz sfere umetnosti i motorike tiču se slikanja, fotografisanja, vajarastva, ručne izrade, javnog nastupa, pisanja, dok iz oblasti sporta nedostaju plivanje, klizanje, gimnastika, balet...

Mladi takođe kažu da su zainteresovani da kreiraju i da učestvuju u aktivnostima Omladinskog centra, gde se nadaju da će imati prilike da usavrše svoje znanje i veštine kroz razne radionice, predavanja, takmičenja i tribine različitog karaktera.

Omladinski centar zamišljaju kao siguran prostor za sve mlade koji bi imao različite kutke i prostorije kao što su čitaonica, manja biblioteka, veći prostor za druženje i relaksaciju, manje/veće sale za sastnake, prostor opremljen tehnologijama za snimanje audio i video sadržaja. Očekuju da u centru rade stručni ljudi koji imaju iskustva u radu sa mladima. Smatraju da bi Savetovalište za mlade trebalo da bude u okviru Omladinskog centra i da je potrebno obezbediti besplatan rad sa mladima na temu mentalnog zdravlja.

Za potencijalne lokacije spominju prostor bivšeg vatrogasnog doma, Blok Pošta-Banka, Dom kulture, ali i navode da je važno da Omladinski centar bude blizu autobuske stanice kako bi bio pristupačan i mladima iz okoline koji putuju.

Cilj ovog istraživanja bio je da ispitaju potrebe mladih u Vranju kako bi se osiguralo da prvi program Omladinskog centra odgovara potrebаma mladih i da ustanova bude prilagođena mladima u Vranju. 

U ovom trenutku nije najjasnije u kom statusu je projekat osnivanja Omladinskog centra u Vranju čije je osnivanje bilo najavljeno nakon prvog Dijaloga mladih sa Gradonačelnikom u novembru 2022. godine.

Rezultati istraživanja javno su publikovani i dostupni svima (drugim organizacijama, ustanovama...) kako bi svoje programe prilagodili ovoj ciljnoj grupi. 
Dokument je na sledećem linku

Istraživanje potreba mladih sprovedeno je u okviru projekta "Mladi u Centru" koji realizuje udruženje Aktivisti iz komšiluka sa ciljem da pruži podršku uspostavljanju Omladinskog centra u Vranju. Rad udurženja podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“.

 

 

Izvor: Aktivisti iz komšiluka

Foto: Unsplash