Prostor za MLADE: Kada će Vranje dobiti Omladinski centar
Portal InfoVranjske.rs istražuje kada će grad Vranje dobiti preko potreban prostor za mlade – „Omladinski centar“. Podsećamo, predstavnici Grada Vranja ranije su govorili o mogućem otvaranju „Omladinskog centra“ u ovom mestu, ali do danas građani od 15 do 30 godina nisu dobili ovakav prostor.
Kako je ranije najavljivano od strane predstavnika grada Vranja, čak je i određen prostor u današnjem „Domu Kulture“ u centru grada od 800 kvadrata za takve potrebe.
Podsećamo, prvi Omladisnki centar otvoren je u Novom Sadu pod pokroviteljstvom OPENS-a. Nakon Novog Sada, sredinom 2023. godine najavljeno je otvaranje Omladisnkog centra u Nišu.
Kako stoji na portalu OPENS-a Omladisnki centar u Novom Sadu predstavlja rezultat zajedničkog 20-godišnjeg rada i saradnje mladih, udrženja i Grada Novog Sada, a sve zbog unapređenja položaja mladih u ovom mestu.
Zgrada „Omladinskog centra“ je na površini od 950 metara kvadratnih, i nalazi se u Kretivnom distriktu grada Novog Sada.
Ovaj prostor potpuno je besplatan za korišćenje svim fizičkim i pravnim licima koja žele da sprovode aktivnost namenjenu mladima.
U sklopu Omladinskog centra u Novom Sadu, nalaze se – Sala za sastanake, Coworking prostor, Sala za konferencije. Uz sve to u ovom moguće je snimati i podcaste jer poseduju i izolavanu sobu za ovakve potrebe.
Grad Vranje ranije je najavio da će se prijaviti i da je stvar skoro pa rešena povodom „Omladinskog centra“ u ovom mestu. Predstavnici grada Vranja izabrali su i prostor u kome će Centar biti smešten. Za ove potrebe izabrano je 800 kvadratnih metara u nikada završenom Kulturnom centru u Vranju. Podećamo, predstavnici grada nikada nisu izneli tačan podatak koliko će Omladinski centar koštati u Vranju.
Za takav prostor u Nišu Ministarstvo turizma i omladine izdvojiće 95 miliona dinara.
Šta je Omladinski centar?
Na portalu OPENS-a objavljen je publikacija pod nazivom „Standardi omladinskih prostora“.
Omladinski centar je mesto/prostor gde se mladi okupljaju da bi slobodno vreme ispunili na koristan način (hobiji poput teatra, sporta, plesa), a u određenim slučajevima i radi sticanja specifičnih znanja i veština.
U Omladinskom centru uglavnom se sprovode aktivnosti koje spadaju u oblasti vršnjačke edukacije i rada sa mladima, npr. učenje stranih jezika, fotografije, računarstva.
Omladinski centar pruža one aktivnosti koje nedostaju u široj zajednici, bilo da su iz kulturne, sportske ili obrazovne sfere i omogućava neformalnim grupama, udruženjima mladih i za mlade, kancelarijama za mlade, njihovim (krovnim) savezima da realizuju programe i zajednički upravljaju programima, a pojedinim slučejevima i prostorom ukoliko je omladinski centar vođen od strane više aktera ili saveza.
Omladinski centar može imati i svoj omladinski klub, a u njemu se mogu sprovoditi i programi/projekti koji se specifično bave omladinskim radom. U ovom slučaju potrebno je angažovati omladinske radnike/ce sa neophodnim kompetencijama.
Omladinski centar se može posmatrati kao širi pojam od omladinskog kluba. U primerima dobre prakse, omladinski centar predstavlja ustanovu čiji je osnivač JLS i koja bez naknade podržava aktere omladinske politike da odgovorno sprovode celokupnu omladinsku politiku na lokalnom nivou.
Međutim, omladinske centre mogu osnivati i udruženja mladih i za mlade, kao i njihovi (krovni) savezi, ali isto tako mogu biti osnovani u partnerstvu između JLS i udruženja i njihovih (krovnih) saveza, udruženja mladih i za mlade, kao i njihovi (krovni) savezi, ali isto tako mogu biti osnovani u partnerstvu između JLS i udruženja i njihovih (krovnih) saveza.
Standardi za OMLADINSKE CENTRE
- Omladinski prostor ima primarnu misiju da služi omladinskom sektoru i mladima;
- Omladinski prostor promoviše saradnju;
- Omladinski prostor ima kompetentni zaposleni kadar;
- Omladinski prostor ima funkcionalan, bezbedan, siguran prostor za mlade;
- Omladinski prostor nudi tolerantno, zdravo i bezbedno radno okruženje;
- Omladinski prostor doprinosi razvoju kvaliteta omladinskog rada i sprovodi kvalitetne programe omladinskog rada;
- Omladinski prostor omogućava i podstiče uključivanje mladih, udruženja za mlade, omladinskih udruženja i njihovih asocijacija;
- Omladinski prostor doprinosi razvoju omladinske politike;
- Promocija vrednosti;
- Omladinski prostor promoviše i sprovodi programe programe;
- Transparentne finansijske procedure i organizacijske politike.
Više vesti na temu „Mladi i aktivizam“ možete pratiti OVDE.
Podsećamo, prvo spominjanje Omladinskog centra u Vranju bilo je u Velikoj Sali Načelstva u Vranju, kada je UG „Aktivisti iz komšiluka“ organizvalo akciju pod naslovom „Vranje čuje mlade: Dijalog mladih sa gradonačelnikom Vranja“.
Nakon toga, pitanje Omladinskog centra pokrenuto je i od strane KZM-a, ali osim biranja prostora nije bilo drugih značajnih akcija.
Izvor: Infovranjske
FOTO: Unsplash